ЗАСІДКА ПРОТИ ТРАНСПОРНТОЇ КОЛОНИ ТА БРОНЕТАНКОВОЇ ТЕХНІКИ

Вівторок, 16 Червень 2015, 16:55

Транспортні колонни як правило пересуваються по комунікаційним артеріям певної території. Це є шосейні та грунтові й гірські дороги, мости. Засідку доцільно організовувати у місцях, які забезпечують таємність перебування підрозділу в засідці, де є велика кількість природніх укриттів. Також варто враховувати сприятливі особливості самих комунікацій, які дозволяють успішно виконати завдання. Засідку зручно влаштувати на повороті, звуженнях дороги, ділянок дороги з великими канавами або з непрохідною перешкодою по один бік (скелі, яри, урвища). Дуже зручно влаштовувати засідку на поворотах, так як партизанський загін розділившись на дві групи має змогу обстрілювати ворожу колонну по всій площин».

Під час атаки в першу чергу слід знищити головну та замикаючу машини. Таким чином вся колонна опиниться в пастці , так як роз'їзди відсутні , а рух вперед і назад неможливий через підбиті машини. В такій ситуації вся колонна стає вразливою мішенню. Не виключено шо котрась з машин намагатиметься покинути сектор обстрілу виїхавши на убіччя або наматиметься перекинути підбиту машину щоб розблокувати колонну. В такому разі варто доповнювати засідку приоодніми штучними перешкодами, та вибуховими присторями, які ще більше обмежать маневр колонни.

Якщо метою засідки є колонна в складі неброньованих транспортних засобів атаку доцільно розпочинати вогнем снайперів. Снайпери можуть вивести з ладу машину вогнем по колесам іншим варіантом є вогонь снайперської пари по водіям (перший пострілом розбиває скло, другий уражає водія).

Танки часто залучаються для вогневого прикриття транспортних колон супротивника. Вся вогнева міць танків проявляється під час дій на відкритій місцевості з твердим ґрунтовим покривом. Сучасні зразки бронетанкової техніки вирізняються дуже потужтним комбінованим бронюванням яке дозволяє витримувати багатократно влучання різноманітних боєприпасів. Тому при організації засідки на бронетанкову техніку слід дотримуватися наступних вказівок.

На кожному танкові має бути зосереджено вогонь мінімум трьох протитанкових засобів (ручних протитанкових гранатометів, керованих протитанкових ракетних комплексів);
Танк має вражатися у його основні вразливі місця (стик вежі та корпусу, прилади спостереження, ходова частина, борт та корма);
При пересуванні танків у колони» по обмеженій для маневру місцевості мають бути вражені головна та замикаюча машини їх знищення дозволяє "закоркувати" всю танкову колонну

Засідка проти колонни бронетанкової техніки гранатометники зосереджують вогонь на головній та замикаючій машинах їх знищення дозволяє "закоркувати" всю танкову колонну.

При відсутності протитанкових засобів достатньої потужності можливим є використання протитанкового рову для заблокування руху колонни по ґрунтовій дорозі.

Завдання по блокуванню бронетанкової колони багатократно полегшується під час бою в населенному пункті. В межах щільної міської забудови танки стають вкрай вразливими для влучного вогню

При наявності відповідних протитанкових засідок та майстерності бойової групи часто вдасться завдавати бронетанковим силам ворога суттєві втрати навіть при несриятливій бойовій обстановці.

Прикладом ноже служити організація протитанкової бротьби єгипетських спецпризнаменців проти ізраїльських бронетанкових сип під час Війни Судного Дня у 1973 році. Не особливо покладаючись на свої бронетанкові війська єгиптяни розробили ефективний захід по блокуванню танкових підкріплень, які були основним резервом оборони ізраїльтян на Суецькому каналі. Вночі групи єгипетських командос таємно переправлялись через канал і організовували засідки на заздалегідь розвіданих трасах проходу груп ізраїльських танків Засідки носили комбінований характер з використанням засобів як ближнього (гранатомети РПГ-7) та дальнього бою (протитанкові ракети» комплекси " Малютка". Цьому сприяла відкрита пустельна місцевість, здавалося 6 несприятлтива для організації засідо . В результаті ізраїльтяни зазнавали відчутних втрат ще на підході до лінії фронту і вступали в бій сильно ослабленими. Подібний вид протитанкових засідок в різних варіантах застосовувався як у диверсійних операціях так при організації протитанкової оборони мотострілецьких підрозділів єгипетської армії. В результаті тільки 252 танкова дивізія ізраїльтян втратила під час контратак 200 танків з 300. Не менш високих втрат зазнали 143 та 167 танкові дивізії. Фактично єгипетські командос та піхотинці завдали основних втрат ізраїльським бронетанковим силам під час " Війни Судного Дня".

Своєрідною засідкою можна вважати атаку літаків під час злету або посадки на летовище за допомогою великокаліберних кулеметів та переносних зенітно-ракетних комплексів. Більшість літаків при виконанні злету й посадки є маломаневреними і відповідно вразливими для вогню. Для прикладу можна навести тактику афганських моджахедів у боротьбі з радянською авіацією. Спершу партизани здійснювали детальну розвідку самого летовища: бралися на замітку часи прильоту та відльоту транспортних та бойових літаків, систему охорони та маршрути патрулів. Паралельно велася розвідка місцевості з метою виявлення місць найбільш придатних для розташування засобів ураження. Вночі або за поганої видимості групи моджахедів оснащені великокаліберними кулеметами або ПЗРК зосереджувалися на пануючих висотах і маскувалися там, а при злеті (посадці) літака атакували ціль.

Як і при організації інших типів засідок розподіляються на дві групи: розрахунок протиавіаційної зброї та охорона. Остання забезпечує охорону розрахунку у випадку зіткнення з ворогом. При здійсненні засідок слід враховувати кілька факторів. Першим з них є властивості протиавіаційної зброї. При застосуванні великокаліберних зенітних кулметів обов'язково слід мати готовими досвідчений розхрахунок, який буде спроможний після атаки миттєво перевести кулемет у положення для транспортування і швидко відступити. таких проблем як правило не виникає при застосуванні ПЗРК. Але слід враховувати властовсті головок самонаведення ракет. наприклад при застосуванні ПЗРК ракети з моноспектральною головкою самонаведення стрільба назустріч повітряній цілі неможлива - такими ракетами можна стріляти лише навздогін цілі. При застосуванні ПЗРК ракети з біспектральною головкою самонаведення, та діпапазон яких доведений до 4-6 мкм такі обмеження знімаються. В будь якому разі здатність розрахунку швидко займати позицію для атаки і покидати її після завдання удару є обов'язковим через можливе застосування супротивником гелікоптерів для патрулювання прилеглої до летовища місцевості.