М.Сурженко: "З підозрою ставлюся до рішень облради щодо питання добровольців"

М.Сурженко: "З підозрою ставлюся до рішень облради щодо питання добровольців"

Четвер, 23 червня 2016, 11:30

Вслід за Івано-Франківськом та Дніпром на наступній сесії Сумської обласної ради може бути проголосовано за надання Статусу УБД на території Сумщини добровольцям, написав керівник сумського обласного відділення УНА-УНСО Микола Сурженко на своїй сторінці у Facebook.

"Хочу дещо прояснити ситуацію. Звичайно місцеві ради мають право встановлювати додаткові пільги на її території. Звичайно, що неоціненним є внесок добровольчого руху щодо оборони натиску агресора у 2014 році. Але все ж…

Ми тисячу разів підіймали питання псевдоатовців та профанаторів, людей, які навіть в офіційних силових структурах отримали зазначений соціальний статус лише за «красиві оченята». Як би там не було, але в загальній статистиці це ганебне явище на відміну від розповсюдженої думки не настільки поширене. Хоча й з тим самі воїни-атовці намагаються боротися методом суспільного осуду, як кажуть «серед своїх».
Інше питання, що викликає занепокоєння — це соціальна реабілітація бійців, які повернулися з фронту, реалізація їх законних прав, гарантованих державою пільг, забезпечення робочими місцями. Можновладці протягом двох років лише декларують їх виконання, а на практиці лише голий популізм. Не виключенням в цьому є й Сумщина. Ще одним маніпулятивним рішенням стало винесення на розгляд сесії облради питання про «регіональний статус УБД» окремій групі населення"
- пише він.

"Я не маю категоричного ставлення «За» чи «Проти» надання додаткових пільг так званим добровольцям, адже ще в 2014 році сам приймав участь в АТО у складі Добровольчого Українського Корпусу, досі зберігаючи бойове побратимство з багатьма дуківцями.

Але на війні ми бачили не тільки героїзм, але й досить негідні вчинки окремих осіб — дезертирство, алкоголізм, мародерство, аферизм, хтось будував кар»єру йдучи по головах і навіть трупах співслужбовців… Бог їм суддя! Та крім всього ще існує інша категорія — так звані «туристи», особи, які лише на кілька днів або тиждень заїздили до зони АТО, робили портфоліо «фронтових» фото й поверталися додому, видаючи себе за бійців антитерористичної операції. Нерідко це все відбувається зі словами «Ми там не за гроші! Не за статуси!» одночасно звинувачуючи у боягузстві і в усіх смертних гріхах підрозділи ЗСУ, Нацгвардії і їх бійців, які на відміну від героїв-псевдобійців так само в більшості пішли на захист Вітчизни добровільно, відчуваючи свою громадянську місію.

Значимо, що навіть Дмитро Ярош під час свого візиту до Сум виголосив гнівний спіч про таких, як він сказав «фотомоделей». Серед добровольців, які провели на фронті досить довго, також панує зневажливе ставлення до «туристів», а в стосунках з бійцями офіційних силових структур не виникає жодних проблем.
Звичайно, що держава мусить визнати бійців добровольчих формувань, але й деякі командири добробатів мусять прийняти певні офіційні процедури задля облікування особового складу.

Але поки що маємо нещастя спостерігати боротьбу особистих амбіцій деяких осіб та зашкарублої державної бюрократичної системи. Наразі так, але сьогодні вже запущений на мою думку досить неоднозначний процес надання статусу УБД на окремих територіях.

На практиці, завдяки діям деяких волонтерів вже розроблено дієвий у нинішніх умовах механізм виборювання статусу УБД бійцям-добровольцям. Саме завдяки їх роботі статус, хоч і посмертно, отримав Сергій Табала «Сєвєр» та ряд інших. Тобто шанс на визнання є. Не за чутками знаю, як важко інколи бійцям неофіційних формувань довести сам факт своєї участі в антитерористичній операції. Але без його офіційного підтвердження про який офіційний статус може йти мова, коли хлопці, що повернулися з добробату мають лише роздрукований аркушик з підписом якогось-там «друга» без прізвища й по-батькові?! У принципово вигідних умовах перебувають військовослужбовці ЗСУ та Нацгвардії, адже вони по дембелю отримують весь перелік документів (якшо, звісно, стройова щось не накосячить). Відповідно таких легше перевірити на факт залучення до виконання завдань, надіславши запит у відповідних інстанціях.

Отже на останок хочу сказати, що з величезною підозрою ставлюся до різких рішень облради щодо питання добровольців, хоча воно й вкрай важливе. Не можу не висловити також стурбованість щодо можливих зловживань та афер можновладців, що прикриватимуться «добровольцями».

Бажаю аби перед прийняттям такого було розроблено справедливий механізм визначення факту участі особи в антитерористичній операції із залученням свідків з числа командирів суміжних підрозділів офіційних силових структур, бажано з підтвердженням штабів секторів (командири добробатів часто говорили, що свої дії узгоджують з армійським командуванням, а отже за логікою в секторі мають бути відповідні відмітки), мінімальні строки участі в АТО для надання відповідного статусу, перелік гарантій та пільг для таких осіб та відповідальні органи для їх реалізації. Без всього цього можу лише посміхнутися та ще раз плюнути в обличчя владі яка й без того не здатна захистити законні права українських воїнів" - написав Микола Сурженко.

Інформаційний центр УНСО