Микола Карпюк сказав останнє слово в російському суді у Чечні

Микола Карпюк сказав останнє слово в російському суді у Чечні

Середа, 18 травня 2016, 11:30

Карпюк виступив сьогодні з останнім словом - одним з найбільш проникливих і щирих, що я чув в судах, повідомляє у Facebook кореспондент "Радіо Свобода" Антон Наумлюк.

"Говорив про те, що його судять не за події 20-річної давності, а тому що він українець, і через те, що Росія зробила його Батьківщині зараз. Говорив, що не відчуває ніякої злості до тих, хто його катував і змусив обмовити себе. Розповів про тортури, про те, як його залякали в результаті, що з малолітнім сином будуть робити те ж, що і з ним. Передавав подяку українцям, які підтримують його: він відчуває цю турботу",- написав він.

"Клих, при всіх проблемах сприйняття, сказав точно і виразно, що ніколи до цього процесу не був в Чечні і ні в яких боях участі не брав. Показав сліди від тортур, яких зазнав протягом місяців під час слідства",- повідомляє Антон Наумлюк.

Верховний суд Чечні перейшов до фінальної частини процесу у справі українців Миколи Карпюка та Станіслава Клиха. У вівторок в Грозному пройшли дебати сторін, а підсудні виступили з останнім словом, передає кореспондент Радіо Свобода.

Українців звинувачують в участі в бойових діях проти федеральних військ взимку 1994-1995 років. За версією звинувачення, Карпюк та Клих діяли в складі групи "Вікінг", що складається з членів забороненої в Росії націоналістичної організації УНА-УНСО, і їх участь в бойових зіткненнях під час штурму Грозного 31 грудня призвело до загибелі 30 і поранення 15 російських військовослужбовців. Дебати сторін неодноразово відкладалися, спочатку через те, що суддя намагався ввести в справу адвокатів за призначенням, від чого підсудні відмовилися, а після - через відсутність одного з прокурорів.

Випереджаючи засідання у вівторок, адвокат Карпюка Докка Іцлаев клопотав про відвід одного з присяжних, яка, за словами адвоката, вмовляла колег "не йти проти влади і не виправдовувати українців". Жінка заявила, що такого не було, суддя клопотання відхилив і оголосив про початок дебатів.

Прокурор Саламбек Юнусов практично не став виступати. Він заявив, що вважає провину підсудних доведеною, і попросив колегію присяжних "прийняти правильне рішення". Його колега Сергій Блінніков зачитав свідчення Карпюка і Клиха, які вони давали під час слідства. Згодом обидва підсудних відмовилися від своїх слів, заявивши, що були змушені застерегти себе під тортурами електрикою. На доказ Станіслав Клих демонстрував сліди опіків на ногах.

Звинувачення продовжує наполягати на тому, що українці брали участь в боях на площі Хвилинка в Грозному в новорічну ніч 1995 року.

"Близько 15 членів УНА-УНСО зайняли позицію на площі Хвилинка. І за кілька хвилин знищили близько 30 російських військовослужбовців", - заявив прокурор.

Раніше свідки захисту, в тому числі журналісти, які були присутні в той час в Грозному, розповідали, що бойові дії на площі Хвилинка почалися лише в другій половині січня.

За словами Бліннікова, Клих вступив в УНА-УНСО на прохання співробітника СБУ, щоб отримати роботу.

"Я так розумію, що УНА-УНСО - це велика організація, стала тоді становити небезпеку для СБУ", - припустив прокурор.

Сумніви адвокатів в показаннях основного свідка звинувачення Олександра Малофєєва прокурор спробував пояснити конспірологічної версією. За запитом Грозненського суду з Керчі прислали кримінальну справу Малофєєва, згідно з яким в 2000 році він був засуджений в Криму за грабіж і відбував покарання. Однак, згідно з версією звинувачення процесу Карпюка - Клиха, в цей же час він брав участь в бойових діях в Чечні в складі формування Салмана Радуєва.

"Він не відбував покарання, це легенда, яка була придумана заздалегідь СБУ. Так роблять всі спецслужби в світі", - заявив Блінніков.

Обидва прокурора попросили присяжних прийняти обвинувальне рішення.

Адвокати в дебатах зосередилися на з'ясуванні обставин загибелі російських військових в Грозному 31 грудня 1994 року. За словами захисників, жоден з них не загинув в районі площі Хвилинка, крім того, практично всі мають не кульові поранення, а документальних доказів загибелі десяти з них прокурори зовсім не надали.

"Мій підзахисний взагалі ніколи не був в Чечні. Єдиний доказ, яке представляє звинувачення, - це свідчення Малофєєва, людини, з, м'яко кажучи, сумнівною репутацією. У новорічну ніч 1995 року він перебував вдома, з родиною. А до цього здавав сесію в університеті ", - зазначила адвокат Клиха Марина Дубровіна.

Адвокат Ілля Новіков, який також взяв участь у дебатах, звернувся до колегії присяжних:

"Захист в цій справі не відчував ні найменшого тиску з боку керівництва республіки, на нас не тиснули. Ідея звинуватити Карпюка і Клиха в загибелі російських військових з'явилася не тут, не в Чечні. це придумали сторонні люди, які в 2014 році вважали за необхідне, спираючись тільки на показання Малофєєва, засудити українців за те, чого вони не робили. Вашими руками ці люди хочуть довести це до кінця. Я прошу визнати Карпюка і Клиха невинними ". "Прокурори не бачили, що тоді відбувалося, а ми з вами бачили. Як можна стверджувати, що Карпюк та Клих під бомбами і мінами перебігали по місту? Таке відчуття, зі слів прокурорів, що двох українців вистачило, щоб розгромити всю російську армію", - підтримав колегу Докка Іцлаев.

Після дебатів Карпюк та Клих виступили з останнім словом. Клих заявив, що до цього процесу він в Чечні ніколи не був. Те ж саме заявив Карпюк, докладно пояснивши, як відчув на собі тортури і був змушений підписати "зізнавальні" свідчення.

"Мене судять не за події 20-річної давності, а за те, що я українець, через те, що відбувається зараз між Росією і Україною", - заявив Карпюк.

Судове засідання продовжиться в середу. Будуть складені питання для колегії присяжних, які повинні будуть вирішити, винні українці в інкримінованих їм злочинах чи ні.