Майже півтора року київський історик та журналіст Станіслав Клих знаходиться у російських в’язницях. Його та Миколу Карпюка звинуватили в участі у першій чеченській війні на боці Ічкерії та вбивствах російських солдат.
«Радіо Свобода» знайшло підтвердження, що українець не перебував у Грозному взимку 1994-95 років, у чому його звинувачує російський Слідчий комітет.
Як повідомляє видання, українців підозрюють у пораненні 13 і вбивстві 30 військових. Під час слідства Станіслав Клих зізнався у злочинах, але на суді запевнив, що зізнання підписав під тортурами. Його заява про катування допомогла захисту здобути важливий доказ – медичні карти із російських в’язниць, де утримували українця.
Журналісти разом із однокурсником С. Клиха з історичного факультету Київського національного університету ім. Т. Шевченка Романом Синицею знайшли в університетському архіву залікову книжку ув’язненнго у Росії українця.
«Згідно із заліковою книжкою та особовою справою, Клих Станіслав Романович дійсно навчався на історичному факультеті, має диплом. В періоди, зазначені у заліковій книжці, дійсно перебував в університеті і складав іспити», – заявив завідувач архівом КНУ ім. Т. Шевченка Федір Птах.
Також журналісти знайшли свідка подій у Чечні 90-х рр. минулого століття — військового кореспондента УТ-1 Н.Чангулі, яка перебувала і робила репортажі із Грозного. Журналістка згадує, як у грудні 1994 року чула розмови тогочасного голови політреферентури УНА-УНСО Анатолія Лупиноса з віце-президентом Ічкерії Зелімханом Яндарбієвим і начальником головного штабу чеченської армії Асланом Масхадовим.
«Яндарбієв чітко і делікатно сказав, що не треба приїздити сюди воювати. Через це ні в грудні, ні на початку січня, не лише Карпюк з Клихом не могли бути в Ічкерії, а й жоден УНСОвець», – наголосила журналістка.
Нагадаємо, за версією російського слідства, Клих і Карпюк були членами організації УНА-УНСО, і в кінці 1994 – на початку 1995 року воювали проти російських федеральних сил у складі збройних формувань самопроголошеної Чеченської Республіки Ічкерія. 12 жовтня у Грозному розпочався розгляд по суті справи стосовно цих двох українських громадян.