Європейський суд з прав людини створив прецедент, визнавши неправомірним покарання представників УНА-УНСО українськими судами. Про це ІБ “Правий” заявив керівник Всеукраїнського братства ОУН-УПА Богдан Борович.
9 березня 2001 року у Києві біля будівлі Адміністрації Президента відбулися сутички між учасниками акції “Україна без Кучми” і правоохоронними органами. За участь у заворушеннях засудили 18 людей на термін від 2 до 4,5 років. ЄСПЛ дійшов висновку, що Україна має компенсувати моральну шкоду 11 тисяч євро трьом засудженим унсовцям – Миколі Ляховичу, Миколі Карпюку та Ігорю Мазуру. На думку суду, дії активістів були неспівмірні покаранню, яке їм призначив український суд.
На переконання Богдана Боровича, Європейський суд таким чином змушує державу переглянути своє ставлення до правих сил.
“Європейський суд визнав, що покарання членів УНА-УНСО справді було перебільшене. Їх не потрібно було арештовувати – вистачило б дисциплінарних заходів. Українські суди зробили 18 унсовців політв’язнями. Це було зроблено зумисне, щоб продемонструвати силу правим організаціям України”, – наголосив він.
Керівник Всеукраїнського братства ОУН-УПА переконаний, що, як і 15 років тому, держава досі не розуміє справжньої мети правих організацій – відстоювання державних інтересів перед владою, яка досі була слугою Російсько-радянської імперії.
“З відстані часу ми бачимо, що УНА-УНСО мали рацію, намагаючись не допустити Леоніда Кучму до покладання квітів Тарасу Шевченку. Він не був повноцінним президентом української держави. Кучма служив радянській еліті, а не Україні. Президент мав би робити все, щоб відновити націю після рабства вздовж століть, провести швидкі реформи і будувати державу на українських засадах. Через те, що всі наші президенти правлять, враховуючи більше інтереси Росії, ніж простих українців, країна сьогодні опинилась в тупику”, – наголосив він.Подібне ставлення до правих сил зберігається владою і сьогодні, коли минуло майже 15 років від подій 9 березня. Причина цьому – не проведена люстрація комуністичної еліти, яка і досі ігнорує інтереси українців.
“Націоналістичні сили є досить твердими в переконанні і є носіями національної ідеї. Тому державі з ними легковажно не варто поводитися. Праві сили виконують роль чистки еліти”, – наголосив він.
З цієї причини Леонід Кучма, на переконання керівника ОУН-УПА, є дуже поганим представником інтересів України на Мінських перемовинах. На думку політика, екс-президент є представником корумпованої комуністично-олігархічної влади і не зацікавлений в зміні цієї системи.
Нагадаємо, у своєму рішенні Європейський суд з прав людини став на бік трьох учасників УНА-УНСО, яких українські суди засудили неправомірно. На думку ЄСПЛ, Україна має компенсувати моральну шкоду 11 тисяч євро трьом членам організації – Миколі Ляховичу, Миколі Карпюку та Ігорю Мазуру, засудженим за порушення громадського порядку у березні 2001 року. При цьому ЄСПЛ відмовив у компенсації ще чотирьом позивачам, заарештованим у цій справі – Сергію Гальчику, Олегу Бурячку, Андрію Косенку та Григорію Ляховичу.
За результатами судів, Микола Карпюк був засуджений на 4,5 року, Ігор Мазур, Сергій Гальчик, Ярослав Мирончук, Руслан Зайченко – на 4 роки, Олег Бойко та Володимир Горощюк – на 3,5 року, Олег Бурячок – на 3 роки, Василь Назар – на 2,3 року, Андрій Косенко, Володимир Павлюк, Станіслав Самофалов і Олег Селега – на 2 роки. Четверо з 18 засуджених отримали по два роки з умовним відбуванням покарання.